Prosto z brytyjskiego serialu – o bohaterach „Downton Abbey”

Cała intryga sześciu sezonów „Downton Abbey” obraca się wokół mieszkańców tytułowego majątku – rodziny lorda Grantham oraz ich służby. Serial skupia się na obyczajach początku XX wieku, postaciach, jakie tamte czasy kreowały oraz przemianach po I wojnie światowej. I chociaż na pozór tego nie widać – „Dowton Abbey” naprawdę wciąga.

Miałam pisać o tym serialu już jakiś czas temu, ale po zachwytach nad błyskotliwymi dialogami, eleganckimi kadrami i fabułą i tak prędziutko przeszłabym do wychwalania poszczególnych postaci, co zupełnie rozwaliłoby dynamikę wpisu. To już lepiej zrobić z tego subiektywną listę ulubionych bohaterów Downton Abbey, prawda?

1)      Violet Crawley (Maggie Smith)

Babcia Violet to klasa sama w sobie. Na pozór surowa starsza dama, której ironiczne komentarze wykluczają jakiekolwiek dyskusje, w rzeczywistości kochająca babcia… której ironiczne komentarze wykluczają jakiekolwiek dyskusje. Żadna scena z jej udziałem nie jest stracona, a na jej występ czeka się z niecierpliwością.

 

2)      Matthew Crawley (Dan Stevens)

Niby niebieskooki pączuszek, a jednak wszystkie do niego wzdychały. Tłumaczę to sobie tym, że Matthew jest po prostu niesamowicie dobrym człowiekiem z zasadami, który nie przekreśla ludzi, tylko próbuje ich zrozumieć. No dobra, błękitne oczy też pomagają go polubić.

 

3)      Pani Hughes (Phyllis Logan)

Jak dobrze, że pani Hughes zawsze stoi na straży! Czasami mam wrażenie, że Downton bez niej obróciłoby się w perzynę podczas jakiegoś kataklizmu. Swoim spokojem ogarnia całą służbę i gasi nieco rozbuchane temperamenta, a widz cały czas ma wrażenie, że któregoś dnia pani Hughes otrzyma wreszcie jakąś nagrodę za swoją dobroć.

 

4)      Cora Crawley (Elizabeth McGovern)

Z inną żoną Lord Grantham już dawno by eksplodował. Cora jest bardzo spokojna i opanowana, chociaż niepozbawiona własnego zdania – wręcz archetypiczne ukazanie matki i żony, kobiety rozważnej i potrafiącej subtelnie wpłynąć na innych.

 

5)      John Bates (Brendan Coyle)

Bo kobiety lubią mężczyzn z przeszłością. Bates jest właśnie takim mężczyzną, ale nie jest łotrem. Jego przejścia nie są jego winą, a kiedy o nich chwilowo zapomina, staje się czuły i kochający. I na te momenty czekamy z niecierpliwością.

 

6)      Anna Bates (Joanne Froggatt)

Wcielenie dobroci i wszelkich chrześcijańskich cnót – Anna jest zdecydowanie najbardziej pozytywną postacią z całej serii. Potrafi dużo wytrzymać, a widz od początku do końca życzy jej jak najlepiej.

 

7)      Thomas Barrow (Rob James Collier)

Thomas miał być czarnym charakterem, żmiją w Downton, ale…  jakoś nie da się go nienawidzić, jest zbyt interesującą postacią, by spychać ją na dalszy plan. Jego knowania to jedne z bardziej tajemniczych i ciekawszych wątków, czeka się, co on znowu zacznie kombinować. Ale Thomas ma też swoje chwile przyzwoitości, które się docenia i lubi nie mniej od momentów a’la łotr.

 

8)      Sybil Crawley (Jessica Brown Findlay)

Sybil zawsze była tą najspokojniejszą, najłagoniejszą i najcichszą z sióstr, ale to tylko pozory. Podczas wojny pokazuje hart ducha, nie boi się zbrudzić pańskich rączek ciężką pracą, a kiedy chodzi o jej przyszłość – potrafi tupnąć nogą i postawić na swoim.

 

9)      Pan Carson (Jim Carter)

Pan Carson jest niecierpliwy i bywa gburowaty, ale to właśnie on trzyma żelazną ręką służbę i pilnuje porządku. Jego milsza strona, tak rzadko pokazywana widzowi, po prostu rozczula. Pan Carson jest drugim obok pani Hughes filarem domu, tym bardziej okazałym, ale też niewzruszonym.

 

10)   Mary Crawley (Michelle Dockery)

W zasadzie Mary nie jest miłą osobą i nie bardzo jest za co ją lubić. Ma jednak swoje momenty, przy Matthew staje się nawet miła. Może nie mogę jej pominąć w  tym zestawieniu, bo czuję, że jestem do niej podobna?

 

BONUS:
Martha Levinson (Shirley MacLaine)

Czyli babcia Violet w wersji amerykańskiej. Chociaż pojawiła się tylko w kilku epizodach, zdecydowanie przykuwa uwagę, a jej starcia z Violet to pojedynki godne chansons de geste.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *