Modlitwa Portorykańczyka – Lin-Manuel Miranda feat Artists „Almost Like Praying”

Pisałam już kiedyś o charity singles, ale były to w dużej mierze piosenki sprzed iluś lat, napisane oczywiście ze szlachetnych pobudek i promujące niemniej szlachetny cel. Wraz z upływem czasu piosenki tego typu często jednak tracą charytatywną otoczkę – pół biedy, jeśli ich cel zostaje osiągnięty, częściej jednak zostaje zapomniany lub przebrzmiewa pod naporem innych wydarzeń. Z kolei dla potomnych taki charity single nie ma zazwyczaj oryginalnego znaczenia, bo dobry charity single to aktualny charity single. Ten gatunek już tak ma, że działa głównie zaraz po powstaniu, dopóki budzi emocje, bo słuchacze pamiętają, czemu powstał. Gdy opadnie medialna otoczka, taka piosenka cichnie i powolutku zamiera.

Niedawno do gatunku dołączył kolejny charity single zatytułowany „Almost Like Praying”. Mam do niego podwójnie emocjonalny stosunek. Po pierwsze wpisuje się w zasadę „dobry, bo aktualny”, dotyczy wydarzeń z września tego roku, czyli zniszczeń dokonanych przez huragan Maria w Puerto Rico. Po drugie skomponował go człowiek, którego bardzo podziwiam: Lin-Manuel Miranda, twórca „Hamiltona”, osoba bardzo zaangażowana społecznie, Portorykańczyk z pochodzenia i zamiłowania.

Tekst „Almost Like Praying” jest bardzo prosty. Główna treść piosenki to nazwy portorykańskich miast i osad wyśpiewywane w takt typowych dla tego regionu melodii. Towarzyszy im krótki refren:

Wypowiedz je głośno – zagra muzyka
Wypowiedz ciszej, a będzie modlitwa.

Do stworzenia singla przyczynili się ludzie muzyki związani z Puerto Tico – sam Miranda, Gloria Estefan, Jennifer Lopez, Luis Fonsi („Despacito”), Marc Anthony, Gina Rodriguez i wielu innych. Ich emocje są autentyczne i naturalne, co sprawia, że „Almost Like Praying” naprawdę ma moc i wzrusza.

Dochody z „Almost Like Praying” zostaną przekazane na rzecz The Hispanic Federation’s Unidos Disaster Relief Fund, która organizuje pomoc dla zniszczonego Puerto Rico.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *