Smutny film o samotności – „W chmurach”

Ryan Bingham zawodowo zwalnia ludzi z pracy latając samolotem po całych Stanach przez większość roku. I uwielbia takie życie. Jego domem jest pokład samolotu lub hotel, nie ma zobowiązań wobec krewnych czy znajomych, ba, on nie potrzebuje do szczęścia ludzi. Jednak życie Ryana może wkrótce ulec zmianie. Natalie – młoda pracownica jego firmy opracowuje program umożliwiający zwalnianie ludzi przez Internet, co spowodowałoby, że Ryan pracowałby za biurkiem. Podczas testowania systemu szef pozwala mu jednak zabrać Natalie w trasę, żeby pokazać jej tajniki zwalniania ludzi. Wtedy Ryan poznaje też Alex – piękną pewną siebie kobietę, która tak jak on pracuje w niekończącej się podróży i wkrótce łączy ich romans. W którymś momencie Ryan zaczyna rozumieć, że kocha Alex i chciałby spędzić z nią resztę życia, ale kiedy jego filozofia przechodzi transformację, jego życie zaczyna się walić.

Słyszałam już wcześniej, że „W chmurach” uchodzi za dobry film. Szczerze mówiąc miałam ochotę pooglądać sobie George’a Clooney’a, jakość filmu nie miała dla mnie aż takiego znaczenia. Ale w miarę oglądania, kiedy już napatrzyłam się na ozdobę tej produkcji, zaczynałam doceniać „W chmurach”. Nie chodzi nawet o fantastyczne ujęcia czy powalającą muzykę, bo pod tym względem film raczej się nie wyróżnia z tłumu. Nie było tu też miejsca na wielkie popisy aktorskie, co nie wyklucza faktu, że na zestaw George Clooney – Vera Farmiga – Anna Kendrick miło się patrzyło (jak już wspomniałam, jego męska część była szczególnie urokliwa…). W tym filmie chodzi raczej o przekaz: nikt z nas nie jest samowystarczalny, każdy potrzebuje innych ludzi. Oprócz tego sytuacja Ryana może też być dla widza bodźcem, bo patrząc na smutny koniec bohatera automatycznie zaczynamy myśleć o swoim życiu.

Ano właśnie, smutny koniec. „W chmurach” wbrew opisowi na Filmwebie nie jest komedią. To dramat człowieka samotnego, który trwa w swoim zadufaniu i za późno dostrzega, że też potrzebuje miłości.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *