Wielkanocne dygresyjki

Przede wszystkim czytelnikom mojego bloga życzę błogosławionych Świąt Wielkanocnych, spełnienia marzeń i zdrowia. Dziękuję, że ktoś w ogóle się tu pojawia. :)

Poza tym chciałabym podzielić się z Wami paroma spostrzeżeniami związanymi z Wielkanocą.

Po pierwsze: liturgia Triduum Paschalnego, które jest moim ulubionym okresem w roku. Msza Wieczerzy Pańskiej jest zawsze uroczysta, bogata, jednak każdy z nas ma świadomość, że już niedługo stanie się coś ważnego. Liturgia Wielkiego Piątku tchnie niemal średniowiecznym smutkiem, dla mnie najmocniejszym przeżyciem jest niekończąca się procesja do krzyża i śpiewane w tym czasie pieśni o Męce Pańskiej. Potem nadchodzi msza rezurekcyjna (w mojej parafii w Wielką Sobotę wieczorem) – cisza, utrzymywanie napięcia, litania do Wszystkich Świętych i nareszcie: uroczystym „Alleluja!” wybuchają milczące dotąd organy, a chór śpiewa „Oto są baranki młode”, czyli po „Halleluja” Haendla (poniżej wykonanie najlepszego chóru ever – Hejnału Mazańcowice) moja najulubieńszą wielkanocną pieśń.

Po drugie: parodia podczas święcenia pokarmów, które dla wielu jest najważniejszym „sakramentem” w roku. Zawsze zastanawiała mnie ta zasłona dymna – nie chodzę cały rok do kościoła, a w Wielką Sobotę muszę „poświęcić koszyczek” (a nie pokarmy!)…

Po trzecie (teraz już mniej chrześcijańsko): świąteczna ramówka telewizji. Przez ostatni miesiąc miałam okazję zobaczyć może dwa dobre filmy, bo takowe puszczane były późno w nocy lub wcale. Przyszedł Wielki Tydzień i co? Multum dobrych filmów. Kiedy? W normalnej porze. Czemu mnie to wkurza? Bo podczas Triduum Paschalnego o tej normalnej porze jak większość katolików jestem w kościółku. No dobrze, ale w niedzielę i poniedziałek w kościółku będę rano. Lecz niestety zapas dobrych filmów wyczerpał się w piątek i sobotę, więc w samą Wielkanoc, kiedy wreszcie mamy czas, bo już wszystko jest zrobione, musimy poszperać w poszukiwaniu dobrego filmu w internecie. Telewizji za taką ramówkę dziękujemy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *