Moje kolędy

Moje gusta muzyczne zmieniają się dosyć szybko, ale wracanie do muzyki, którą ubóstwiałam 10 lat temu, ma swój urok. Zwłaszcza kolędy to działka, w której niewiele się zmieniło. Dzisiaj podzielę się z Wami moimi ulubionymi kolędami.

1. Zbigniew Preisner „Kolędy na koniec wieku” („Moje Kolędy”)

W moim domu wylądowały jako dodatek do gazety i zwojowały moje dzieciństwo. Najbardziej znanym utworem z tej płyty jest chyba „Kolęda dla nieobecnych” pojawiająca się na co drugiej szkolnej akademii i skłaniająca do płaczu mniej więcej 3/4 widowni. Chociaż dopiero teraz naprawdę rozumiem, o czym są „Kolędy na koniec wieku”, nadal je lubię, bo skłaniają mnie do refleksji. Gdy byłam mała, moją ulubioną kolędą Preisnera było zdecydowanie „To już pora na Wigilię”, moja babcia do dziś wspomina, że już w wieku trzech lat potrafiłam zaśpiewać wszystkie zwrotki. Dzisiaj najbardziej przemawia do mnie chyba „Kolęda na koniec wieku” w wykonaniu Jacka Wójcickiego.

 

 

2. Boney M „Christmas Album”

We framudze drzwi prowadzących do kuchni wisiały dwa duże haki. Na tych hakach babcia wieszała huśtawkę, a malutka Olusia potrafiła na niej spędzić dwie godziny pod warunkiem, że w tle leciało Boney M. Do dzisiaj lubię słuchać tej wersji kolęd, mimo że żadna huśtawka już mnie nie utrzyma. Szkoda.

 

 

3. Piotr Rubik „Najpiękniejsze kolędy”

O ile powyższych pozycji bez większych wyrzutów sumienia słuchałam już w połowie adwentu, o tyle kolędy pana Rubika ośmieliłam się włączyć dopiero w Wigilię. Te wersje kolęd są dostojne i silne, bez zbędnych upiększeń i bibelotów, za to nagrane ze smakiem i wyczuciem.

 

 

4. Estrada Regionalna „Równica” – „Cicha Noc”

Najlepsze wykonanie „Cichej nocy”, jakie można sobie wymarzyć. Szkoda słów. :)

 

 

5. „Uciekali” z musicalu „Metro”

Trochę inne ujęcie tematu, może niekonwencjonalne, niemniej piękne. Piosenka opowiada o ucieczce Świętej Rodziny przed gniewem króla Heroda.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *